Tempo koji je Sony nametnuo za sada nitko ne prati. Je li dobro mijenjati flagship telefon svakih šest mjeseci, posebice kad su promjene male? Da, ako je rezultat dobar kao Z3…
U početku bijaše Sony Xperia Z. Sjajan smartphone koji je uveo vodootpornost te premium materijale i izradu u najvišu klasu smartphonea. No, zaslon i kamera su bili lošiji od konkurencije. Sony Xperia Z1 je donio zaslon s izražajnijim bojama, ali i dalje slab vidljivi kut, te kameru koja je trebala biti u vrhu. Na papiru, jer u praksi je bio izražen problem s balansom bijele boje posebice u tamnijim uvjetima (slike su često žute).
Sony Xperia Z2 je (napokon) dobila kvalitetan IPS zaslon, koji je Sony dodatno začinio većim spektrom i kvalitetom boja, pa je od začelja došao na sam vrh klase. To je bio najbolji LCD zaslon koji smo ikada vidjeli u smartphoneu (iako, OLED je i dalje bolji…). No, kamera je imala istu boljku kao i Z1 – davala je žućkaste fotografije.
I sada, dvije i pol godine kasnije, stigao je Sony Z3. Tanji, lakši, ljepši, čvršći no na papiru – gotovo isti kao Z2. Neznatno brži procesor (Snapdragon 801 na 2.5 GHz, vs 2.3 GHz u Z2), novi G objektiv kamere, dorađen softver i Android 4.4.4. vs 4.4.2. – baš i nije uzbudljivo, posebice kad pogledamo da je baterija sada manjeg kapaciteta – 3.100 mAh nasuprot 3.200 mAh u Z2.
No, ponekad je potrebno malo da se postigne mnogo. Rezultat? Neočekivano dobar, toliko da imamo novi poredak: Z3>S5> svega ostalog na tržištu. Da, Samsung Galaxy S5 je skinut s trona – Sony Xperia Z3 je novi najbolji / najkompletniji flagship telefon današnjice. Pogledajmo zašto je to tako…
Kućište
Milimetar kraće, milimetar tanje, isto toliko uže i desetak grama lakše (Z3: 146 x 72 x 7.3 mm, 152 g; Z2 146.8 x 73.3 x 8.2 mm, 163 g) kućište Z3 ostavlja izvrstan dojam. Aluminijski okvir je zaobljen, kućište je vrlo elegantno i tanko – posebice u testnoj, brončanoj boji – a najveća novost je zapravo izostanak folije na zaslonima. Sony je tvornički opremio Z i Z1 s folijama na prednjoj i stražnjoj strani telefona.
Cilj je bio zaštita stakla, no folije se za mjesec dva izgrebu i izgledaju loše a niste ih mogli skinuti. Sad je to riješeno, čim uzmete Z3 nagrađeni ste premium osjećajem nedostižnim svim konkurentima, osim HTC-u.
Osim toga, vrlo je čvrsto i kompaktno, kao isklesano od jednog komada, te ostavlja dojam da će telefon trajati godinama. S obzirom da smo nedavno imali prilike poigrati se i s novim iPhoneom 6, možemo slobodno ustvrditi – Sony ima bolje kućište.
Raspored tipki je klasičan, tipka za paljenje je i dalje uvjerljivo najatraktivnija a i dalje hvalimo dvoklik po zaslonu koji pali telefon.
Kamera je u gornjem desnom uglu, i iako je po specifikacijama ista kao na Z2, dobila je novu leću. u praksi, osim boljih fotografija, vidljivo je i da obuhvaća širi kadar od Z2 (pogledajte usporedne fotke Z2 vs Z3).
Baterija je i dalje neizmjenjiva, kapaciteta 3.100 mAh, a kao i kod Z2, Sony Xperia Z3 ima IP68 certifikat, što znači da može izdržati pola sata na dubini od 1.5 m vode.
Spomenimo još i kvalitetu stereo zvučnika, koji su glasni i imaju natprosječno kvalitetan zvuk. Tome će se radovati mlađa generacija koja voli puštati glazbu na telefonu, ali i svi koji vole razgovarati handsfree preko samog uređaja.
Spomenimo još i kvalitetu stereo zvučnika, koji su glasni i imaju natprosječno kvalitetan zvuk. Tome će se radovati mlađa generacija koja voli puštati glazbu na telefonu, ali i svi koji vole razgovarati handsfree preko samog uređaja.
Da sumiramo dojmove: ovo je trenutno najbolje i, vjerojatno, najatraktivnije kućište na tržištu.
Zaslon
Sony je mudro odlučio ne slijediti trend udvostručavanja rezolucije zaslona. Kao što smo naučili iz testa LG-a G3, razliku u QHD i FullHD (4 MP vs 2 MP) na dijagonalama zaslona od 5.5″ – 5.2″ nitko ne vidi, ali vidi se sporiji rad cijelog uređaja.
Više od FullHD na 5.2″ IPS LED LCD zaslona Xperia Z3 telefona ne treba nikome, čak niti sitničavim osobama poput autora ovih redaka.
Kvaliteta zaslona je identična onoj na Z2 – dakle, izuzetno visoka, s tom razlikom da je sada svjetliji (visokih 600 niti) i time čitljiviji na suncu. To je i dalje najbolji LCD IPS zaslon na tržištu, ali i dalje ipak preferiramo OLED zaslone Nokie i Samsunga.
Širok vidljivi kut, izvrstan prikaz boja i dobar kontrast (za LCD) čine rad sa Sonyem Z3 pravim užitkom.
Performanse
Iako ima nazivno 200 Mhz brži procesor, u praksi razlike u odnosu na Z2 ima, ali isključivo zbog optimiziranog sučelja koje sad radi vrlo glatko. Snapdragon 801 na 2.5 GHz u kombinaciji s 3 GB RAM-a je trenutno vrh ponude. Taj čipset s Adreno 330 grafikom vrti glatko sav softver i igre i brže ne postoji, barem dok ne stignu prvi telefoni i phableti sa Snapdragonom 805 (Samsung Note 4).
S ovakvim performansama, sigurni ste da će vam sve fino raditi barem dvije godine. A tada ćete ionako htjeti Sony Xperia Z7…
No, osim na glatkoći rada sučelja, Sony je poradio i na optimizaciji baterije. Ona je sada kapacitetom manja od prethodnika – danak tanjem i manjem kućištu – ali u praksi traje dulje!
Trenutno ne postoji flagship telefon s boljom baterijom. Sony Z3 nam je izdržao dva dana intenzivnog korištenja bez dopunjavanja. To do sada nismo uspjeli dobiti niti s jednim telefonom (neki phableti, poput LG G-Flexa to omogućuju, no oni su ipak druga kategorija…).
Za usporedbu, Nokia 925 s istim načinom korištenja nema šanse preživjeti dan, Samsung S5 i Sony Z2 su izdržali dan i pol, LG G3 tek nešto kraće. Izvrsno!
Softver
Sony je svoju ljusku na Androidu 4.4.4 blago doradio s čitljivijim fontovima i svježim dizajnom ikona. Nama se njihovo sučelje oduvijek dopada, no to je stvar ukusa. Manje nam se dopada što još uvijek postoje bugovi, no vjerujemo da će biti iskorijenjeni updateom softvera.
Timescape je dorađen, sad zauzima pola zaslona i izgleda još atraktivnij i preglednije, a dopada nam se i Sonyev album. Priloženi Office Suite 7 nije loš ali to je samo trial inačica. No zato je tu softver za backup, FM radio, Walkman i osvježeno sučelje kamere, koja sad donosie više real time efekata, za video i za fotografije.
Također, možete podignuti ISO vrijednost do čak 12800, no to u praksi ne donosi mnogo – ima previše šuma, naravno.
Kamera
Ista, ali bolja. Kvalitetan objektiv svjetlosne jačine F2.0 je imala i Z2, kao i 1/2.3″ veliki senzor od 20.7 MP. Također, obje kamere snimaju 8 MP fotke u Superior Auto načinu rada – za maksimalnih 20.7 MP morat ćete odabrati ručni mod rada.
No, ono što nas najviše raduje, a na što prigovaramo već tri generacije Sony Z telefonima, jest balans bijele po noći. On je sada uzoran, šuma ima vrlo malo a softverska stabilizacija radi iznenađujuće dobro, i za snimanje fotografija i videa. Kontrast i boje su izvrsni i kod snimanja po noći, bez bljeskalice, koja je također jača nego na Z2.
HDR radi dobro, a tu su još i Panorama mod, novi specijalni efekti, Timeshift burst, defokus pozadine, 720p slow motion video te 4K video.
S obzirom na ispravljen balans bijele (Sony, može neki update za Z1 i Z2…?), izvrsnu optiku i posljedično izvrsne fotografije u svim uvjetima, zaključak je jasan – Sony Z3 ima trenutno najbolji fotoaparat među Android telefonima.
I za kraj, pogledajte usporedbu snimke sa Z2 telefonom.
Isječak fotografije sa Sony Z3 telefona, u 100% veličine, soba predvečer:
Isječak fotografije sa Sony Z2 telefona, u 100% veličine, soba predvečer:
Naravno, odabrali smo fotku sa Z2 gdje je balans bijele ispravan. Razlike u kvaliteti su očite; Z3 ima bolji kontrast, boje, oštrinu i manje šuma.
Četvrta sreća – Sony je šestomjesečnim ritmom izdavanja top modela ispolirao nedostatke Z serije telefona: sitnim promjenama stigli su na vrh. Da, Sony Xperia Z3 je trenutno najbolji Android telefon na tržištu.
Kako se konkurencija ispuhala s novim modelima, vjerojatno će tako ostati i do kraja godine.
Elegantno i kvalitetno kućište, najbolja kamera, najbolji LCD zaslon i mnogima najvažnije – najizdržljivija baterija čine Sony Xperiu Z3 prvakom kojeg sada drugi moraju dostizati…
Sony Xperia Z3 specifikacije
- Operativni sustav: Android 4.4.4
- Ekran: 5.2″, IPS, 1920 x 1080
- Dimenzija i masa: 146 x 72 x 7.3 mm, 152 g
- Čipset: Snapdragon 801, 4x Krait 400 CPU na 2.5 GHz, Adreno 330 GPU
- Baterija: 3100 mAh
- Memorija: 16 GB, 3 GB RAM
- Kamera: 20.7 MP, video 1080p / UHD
- Mreže: Wifi 802.11 b/g/n, Wifi, DLNA, A-GPS, Bluetooth 4.0, NFC
Nema komentara:
Objavi komentar