LG G3 donosi 5.5″ king size zaslon s dvostruko više piksela od cjelokupne konkurencije, u kućištu prihvatljive veličine. Uz to je i pametan – zna mnogo korisnih trikova. Je li LG G3 zaista supertelefon?
LG je često bio tehnološki pionir, predvodnik i pokazatelj trendova u svijetu smartphonea. Zvučipretjerano, da ne kažemo – smiješno? Istina, LG G2 je dobar telefon, G3 također no sjećate li se top modela LG-a prije njih? Vjerojatno ne.
Neopravdano, jer LG je prvi predstavio dvojezgreni telefon (LG Optimus 2X), prvi su imali 3D telefon (istina, to nije zaživjelo – LG Optimus 3D) a prvi su bili na tržištu i s četverojezgrenim telefonom (LG Optimus 4X HD) te phabletom sa zakrivljenim OLED zaslonom (LG G Flex). Zanat su pekli i u suradnji s Googleom na Nexus liniji (LG Nexus 4) no prodaja svih navedenih modela, koji su u svoje vrijeme bili izvrsni uređaji, je bila u najboljem slučaju tek solidna.
Izvrstan LG G2 je prošlu godinu nagovijestio promjene: prodan je u preko 5 miliona komada i osvojio je brojne nagrade. Nije loše, ali LG je očekivao isporuku 10 milijuna komada…
Ovogodišnji LG G3, prvi telefon s QHD rezolucijom (2560 x 1400, 4M piksela) krenuo je bombastično: u prvom tjednu prodaje u Koreji nadmašio je inicijalne brojke Samsunga S5 u omjeru tri naprama jedan! Takav trend ipak nije nastavljen, no izvješće za drugi kvartal ne navodi količinu isporučenih G3 telefona. LG se ipak pohvalio da je G3 uvelike pridonio brojci od isporučenih 14.5 milijuna telefona u Q2.
U međuvremenu, LG G3 pobire simpatije i publike i recenzenata. Osim što je neosporno dobar uređaj, niska cijena će mu zasigurno pripomoći u prodaji. Na našem tržištu, inicijalna maloprodajna cijena od 4.300 kn bila je iznenađujuće niska – Sony, HTC i Samsung su za svoje flagshipove tražili oko 5.500 kn.
Ok, dosta povijesti i brojki, pogledajmo kakav je LG G3, s kojim smo se družili preko mjesec dana.
Kućište
LG G3 je velik telefon. QuadHD zaslon dijagonale velikih 5.5″ smješta LG G3 bliže phabletima poput Samsunga Note 3 (5.7″) nego smartphoneima poput S5, Sonya Z2 ili HTC-a One M8 koji imaju zaslone dijagonale 5″ – 5.2″.
No, usprkos najvećem zaslonu u klasi LG G3 je visok podnošljivih 146 mm i širok 74.6 mm. To je doduše više od Samsunga Galaxy S5 (142 x 72.5 mm) no Sony Z2 je tu negdje (146.8 x 73.3) kao i HTC One M8 (146 x 70.6 mm). A oni se ipak moraju snalaziti s vidljivo manjom dijagonalom – LG se s pravom hvali da čak 76.4% prednje površine zauzima zaslon.
Masa od 149 g je osjetna ali znatno više smo osjetili novi stražnji poklopac. Internet trpi svašta pa je tako autor ovih redaka pronašao podatak da je metalan, metaliziran i slično. Nije, plastičan je, ali s teksturom koja oponaša brušeni metal. A to je dobro: otporniji je na ogrebotine i znatno ugodniji za držanje od sjajne površine na prethodniku.
Sada već tradicionalan izostanak bočnih tipki pozdravljamo, a još više nam se dopada KnockOn kuckanje po zaslonu koje je vrlo zarazno i praktično. Očito, dopada se i drugima. Japanskom Sonyu primjerice, sličnu stvar nudi na Z2 telefonu i tabletu.
Kamera je dobila laserski autofokus i kvalitetniju optičku stabilizaciju (nema je niti jedan drugi Android telefon – veliki plus), izmjenjiva baterija je kapaciteta 3.000 mAh a dodan je i utor za kartice. Izostanak istog je bila veća zamjerka G2 modelu.
Zamjerke? Poklopac je tanak i velik, pa osjećaj krutosti nije na razini konkurencije. S druge strane, hvalimo originalno oblikovanu Quick Circle Case zaštitnu masku koja je vrlo atraktivna i vrlo praktična, a isto vrijedi i za bežični punjač. Da ne bude zabune, za oboje treba doplatiti.
Zaslon
Kada imate dvostruko veći broj piksela od konkurencije, i uz to veću dijagonalu kvalitetnog IPS zaslona, imate sigurnog pobjednika i prije svega briljantan marketinški argument. To je teorija, što kaže praksa?
Krenimo redom, od rezolucije. Matematika kaže da gledate 538 ppi, tj. piksela po inču. Časopisi se tiskaju u rezoluciji od 200 do 300 ppi, a FullHD zasloni imaju oko 432 ppi. Praksa nas je naučila da vidimo razliku između HD i FullHD zaslona, vrijedi li isto i za nadogradnju na QHD?
Kratko i jasno – ne. Tijekom druženja s LG G3 isprobali smo navedeno na devet osoba. Od njih devet, samo jedna je uočila razliku u korist LG-a u odnosu na 5.1 FHD zaslon, i to kad je učitan jutarnji.hr u desktop varijanti. Ako stavite nos na 10 cm od telefona, vidjet ćete da su fontovi na LG-u čitljiviji… Pogađate, ta osoba je sitničavi autor ovih redaka. Dakle, da, vidio sam razliku, no ona je zanemariva.
Vidljivi kut je očekivan za IPS matricu – dakle, dobar, no prikaz boja, iako dovoljno vjeran, bi mogao biti življi. Taj dojam je potenciran pastelnim (čitaj: prilično blijedim) bojama osvježavajuće čistog i jednostavnog sučelja, no isti je i kad gledate kroz tražilo kamere. Tada se jasno vidi da bi crvena trebala biti malo crvenija, tj. da je na telefonu bljeđa nego u stvarnosti.
Performanse
Snapdragon 801 ima četiri Krait jezgre koje kuckaju na 2.5 GHz te brzu Adrenu 330 grafiku. Znamo već neko vrijeme: to je najbrži čipset današnjice, sigurno će nekoliko sljedećih godina vrtjeti sve aplikacije bez problema. Sve igre lete a učitavanja bilo čega su brza, kao i renderiranje web stranica.
Dakle, sve je idealno…? Ne baš. Izgleda da je četiri milijuna piksela previše za 2 GB RAM-a i/ili ovaj čipset. Sučelje povremeno trzne, animacije nisu uvijek glatke, kao niti skrolanje web stranica. Nije to neko jako trzanje, ali ako ste osjetljivi na glatkoću rada uočit ćete ga, i živcirat će vas. Kako mi vrag nije dao mira, otišao sam do T-Centra i isprobao 32 / 3 GB inačicu, koja radi – primjetno bolje. Imajte to na umu kod kupnje…
Softver
Novo sučelje ćete ili voljeti ili nećete – sredine nema. Čišće je, jednostavnije, preglednije, djeluje plošno – sličnu stvar je napravio Apple s IOS-om 7. Nuspojava je da djeluje siromašnije, no dojam popravljaju lijepe animacije, poput one primjerice za gašenje ekrana (skupi se crta kao na starim televizorima…).
S druge strane, neke su animacije loše – kod paljenja i gašenja WiFi mreže animacija ima premalo sličica pa izgleda trzavo. Ništa strašno, što neki budući update ne bi mogao riešiti, baš kao i glatkoću izvođenja (trenutno pomaže samo više RAM-a jačeg modela).
Osim što izgleda drugačije, GUI je postao i pametniji. Tako primjerice Smart Notice bira kad će vas i kako obavijestiti o propuštenim pozivima ili drugim događajima. Pa ako primjerice odbijete neki poziv, a svi znamo da ga je poslije lako zaboraviti, na kraju dana će vas LG G3 podsjetiti na isti.
Fino radi i Smart Cleaning, koji brine za čistoću sustava i time dostupnu memoriju, a telefon će vas podsjetiti i da uzmete jaknu ili kišobran ako je loša prognoza.
O Knock Codeu smo već pisali, uz njegovu pomoć možete unaprijediti sigurnost i otežati otključavanje telefona. Osim ako vas netko vidi dok to radite, pa će zapamtiti patern koji koristite…
Više nam se dopada Content Lock. Snimili ste kućni video a prijatelji žele vidjeti vaš novi telefon? jednostavno zaštitite fotografije i video koji nisu za tuđe oči.
Kamera
LG G2 je imao izvrsnu kameru, pa smo od G3 mnogo očekivali. I djelomično smo se razočarali: kamera je vrlo dobra, optička stabilizacija je izvrsna i jedinstvena, no čip je isti kao na prethodniku, iste veličine i s 13 milijuna piksela. Ne zvuči loše, no LG G3 snima u 4:3 formatu pa ako želite 16:9 fotografije, spast ćete na cca 10 milijuna piksela. Podsjećamo da konkurencija u pravilu nudi 16 ili 20 Mpix. Drugi su uočljivije napredovali (osim HTC-a) a kakva je LG G3 kamera u usporedbi sa Samsungom S5 pročitajte ovdje. Ukratko: po danu lošija, po noći bolja, sveukupno jedna od najboljih na tržištu.
Nevjerojatna je lakoća kojom se LG s G3 ugurao u prvu ligu smartphonea današnjice – tko bi to očekivao do prije dvije godine? Ogroman 5.5″ zaslon ima QHD rezoluciju koja u praksi najviše donosi marketingu, no pozdravljamo vidljivo veću površinu zaslona u odnosu na konkurente jednakih veličina kućišta. Prikaz boja bi mogao biti življi, dinamički raspon kamere s jedinstvenom optičkom stabilizacijom širi a stražnji poklopac, koji je atraktivan i ugodno hrapav ali i dalje plastičan, čvršći. Kućište je dizajnerski vrlo atraktivno, no u ruci izostaje premium osjećaj – doplata za Quick Circle masku je, ne samo zato, isplativa. Kao i za inačicu s 3 GB RAM-a jer 2 GB zna ponekad biti usko grlo. Prisjetimo se, LG G3 mora vrtjeti sliku s četiri milijuna piksela (QHD rezolucija) koja troši RAM.
No, nedostacima usprkos, LG G3 je jedan od najboljih telefona današnjice, s cijenom koja zadaje glavobolju konkurenciji – samo 4.299 kn u maloprodaji (16 GB / 2 GB model).
LG G3 specifikacije
- Operativni sustav: Android 4.4.3
- Ekran: 5.5″, IPS, 2560 x 1440
- Dimenzija i masa: 146.3 x 74.6 x 8.9 mm, 149 g
- Čipset: Snapdragon 801, 4x Krait 400 CPU na 2.5 GHz, Adreno 330 GPU
- Baterija: 3000 mAh
- Memorija: 16 GB, 2 GB RAM
- Kamera: 13 MP, OIS, video 1080p / 60FPS, UHD video
- Mreže: Wifi 802.11 b/g/n, Wifi, DLNA, A-GPS, Bluetooth 4.0, NFC
Nema komentara:
Objavi komentar