Novi Philipsov televizor tanak je i elegantan, te vrlo dobro opremljen. To i očekujemo od više klase LED LCD televizora u koju definitivno pripada. Ambilight nas je ponovo oduševio…
Na nedavnoj presici Philips je stavio naglasak na Ambilight tehnologiju, koja krasi nove televizore modelske godine 2013. od serije 5008 naviše. Izvrsna ideja, napokon će malo više gurati tehnologiju koja Philips televizore čini apsolutno jedinstvenim na tržištu, a koja se autoru ovih redaka iznimno dopada od kada ju je prvi puta vidio prije 7-8 godina. Da, radi se o staroj tehnologiji no njena privlačnost s godinama ne blijedi: sposobnost televizora da LED diodama dinamički osvijetli zid iza sebe, u skladu s aktualnim kadrom, pravi je melem za oči koji nudi samo i jedino Philips (patentirana tehnologija…)
Pored Ambilighta, Philips – od prošle godine u vlasništvu tvrtke TP Vision, koja je do tada proizvodila Philips televizore, a sada se brine i za marketing, distribuciju i sve ostalo – u seriji 7008 donosi tanko kućište u svim smjerovima s metalnim obručem, sjajan dizajn i izvrsnu opremu.
Njegova 3D tehnologija odaje porijeklo panela: Easy 3D je LG-ev pasivni 3D FPR (Cinema 3D), a nalazi se u Philipsima serije 5008, 6008, 7008 dok Serija 8008 ima aktivni 3D i (vjerojatno) Sharpov panel.
Isplati li se dodati više novaca za TV s LG panelom? Je li učenik nadmašio učitelja?
Opremljenost, izrada, mogućnosti
[rating:95/100]
Sad znamo: Philips 42PFL7008 koristi IPS panel, s poznatim prednostima (vidljivi kut, prikaz boja) i nedostacima (slabiji kontrast).
Philips Easy 3D, tj. Cinema 3D tehnologiju i dalje smatramo referentnom i najboljim odabirom za gledanje 3D sadržaja. Pored spomenutog Ambilighta, Philips je svoju seriju 7008 oplemenio i Smart TV platformom, ugrađenim WiFi čipom, dolazi s 4 komada tankih i 3D laganih naočala te spomenutim trostranim Ambilightom.
Raduje i svježa inačica bežične mreže koja podržava WiFi direct (prijenos sadržaja bez spajanja na router s internetom), Miracast(Wireless Display – bežična zamjena za HDMI kabel), sveznajući TV tuner (DVB-T, DVB-C i DVB-S2) i fantastičan daljinski upravljač koji sa stražnje strane ima QWERTY tipkovnicu, a služi i kao zračni miš (kretanjem mičete kursor – nešto kao LG-ev Magic Motion).
Tehnikalije
[rating:90/100]
IPS panel nudi solidan kontrast, koji vizualno uz pomoć Ambilighta postaje vrlo dobar, s dovoljno dobokom crnom čemu pomaže i micro dimming (zatamnjenje) LED dioda u tamnim dijslovima ekrana. Naravno, radi se o EDGE LED televizoru pa zatamnjenje nije baš precizno no ipak poboljšava sliku.
Vidljivi kut je širok, a procesiranje bolje od prošlih generacija – artefakata je manje uz uključenu interpolaciju.
Philips deklarira 700 Hz PMR, što u prijevodu znači da ima 100 Hz interpolaciju i backlight blinking. Interpolacija je izvrsna, s malo artefakata, no blinkanje zna biti vidljivo što može iritirati – poigrajte se s postavkama…
Easy 3D, tj. pasivna 3D FPR tehnologija zahtijeva određeni razmak (minimalno 2 – 2.5 metara za 42″ dijagonale) no tada vas nagrađuje najugodnijim 3D prikazom na tržištu.
Zvučnici su natprosječno snažni – tradicionalno za Philips – te imaju pomoć subwoofera.
Kvaliteta 2D slike i zvuka
[rating:85/100]
Vrlo dobro, uz jednu ogradu – Philips 42PFL7008 nije u stanju prikazati duboku crnu boju. Taj nedostatak ublažava Ambilight, ali ga ne otklanja u potpunosti.
Sve drugo odgovara: uz malo podešavanja Cinema mod prikazuje vjerne boje, 100 Hz interpolacija radi glatko i uz malo artefakata dok je skaliranje slike vrlo dobro do izvrsno, ako je signal bolje kvalitete.
AR filtar zaslona je refleksivan uz mala zamućenja, što je formula koja danas prevladava među proizvođačim jer definitivno pridonosi dojmu kvlaitete slike, no refleksije su neizbježne. Stvar ukusa, no sve plazme i CRT-i su reflektivni, pa ako ste do sad mogli živjeti s time niti Philips 42PFL7008 neće biti problematičan.
Homogenost testnog primjerka je vrlo dobra – samo sitničavi korisnici će imati zamjerke na pokoju svjetlosnu mrlju, vidljivu tek kad (previše) pojačate svjetlinu televizora u tamnioj sobi.
Smart TV, web browser i media player su poboljšani ali i dalje zaostaju mogućnostima za najboljim (Samsung, LG).
Raduje najava updatea web browsera tijekom ljeta, kad bi trebao dobiti mogućnost prikaza flash sadržaja, a sve zajedno spašavafantastičan daljinski upravljač, koji nam se dopao zbog više razloga. Prvo zato što je radijski, pa lovi uvijek i svugdje, iz svih kuteva. Največi adut mu je tipkovnica sa stražnje strane, dok je upravljanje kursorom šlag na tortu. Ukratko, ovo je najpraktičniji daljinski upravljač koji smo koristili u zadnje vrijeme, iako nije premium – plastičan je i ne djeluje skupo, za razliku od ostatka televizora.
Kvalitea zvuka je vrlo dobra - manje nismo niti očekivali od Philipsa. Subwoofer i općenito jasnoča srednjih tonova (dijalozi) je bolja od referentnog Sharpa 46LE830. Naravno, za kino doživljaj i dalje trebate pravi zvučni 5.1 sustav.
Imamo i zamjerke – sustav menija je zastario, ružnjikav i povrh svega radi sporo, te definitivno pripada prošlosti. Naravno, to je stvar navike, no činjenica je da konkurencija to radi bolje.
Kvaliteta 3D slike
[rating:100/100]
Pasivna 3D tehnologija na prvi pogled, posebice gledate li preblizu, izgleda lošije od aktivne. No u konačnici je bolja, jer nudi isti 3D dojam kao i aktivna a slika nimalo ne titra. Da se ne ponavljamo, pročitajte ovaj tekst. Kako se radi o LG panelu i 3D FPR tehnologiji, ralizke u kvaliteti 3D dojma nema. On je i dalje vrhunski…
Philips 42PFL7008 je atraktivan, ali i jedinstven televizor na tržištu premium dojma i izrade, ne samo zbog trostranog Ambilighta (kojeg ne možemo dovoljno nahvaliti…), nego i zbog praktičnog daljinskog upravljača s QWERTY tipkovnicom. Bežični prijenos slike i zvuka (WiDi – Miracast), WiFi Direct, 2.1 zvučnici te cijenjena Easy 3D tehnologija s 4 komada naočala u pakiranju. Samo i jedino Philips nudi Amblight, koji poprilično opravdava povisoku cijenu za 42″ televizor. No, premium se uvijek dodatno plaća…
Dopalo nam se:
- Ambilight – jedan od najboljih izuma na TV uređajima, općenito
- Dizajn – atraktivan, tanak, ekskluzivan
- Easy 3D, 4 komada 3D naočala
- Vrlo dobra homogenost
- Procesiranje i skaliranje slike
- IPS panel – vidljivi kut je širok
- Oprema: USB snimanje, 3 TV tunera, Smart TV, WiFi, WiFi Direct, WiDi tehnologije
- Daljinski upravljač, radijski, s QWERTY tipkovnicom, aluži i kao 3D miš – sjajno!
- Web browser će dobiti flash update
- Natprosječno kvalitetan zvuk
Moglo je i bolje:
- Dubina crne nije na razini najboljih televizora današnjice
- Smart TV s malo opcija
- zastarjeli sustav menija
- Ekran: LG IPS matrica, 1920 x 1080, 42″ (107 cm), pasivni 3D
- 700 Hz PMR (100 Hz interpolacija – backlight blinking)
- Zvučnici: 2 x 10 W
- Ostalo: Ambilight, USB HD Media player i snimač, WiFi, WiDi, WiFi Direct, DLNA, 4 3D naočala, Smart TV
Nema komentara:
Objavi komentar