Translate

petak, 5. prosinca 2014.

LG 32LH7000 - izazov najboljima


7.4.2009
Specifikacije:
  • Full HD rezolucija – 1920x1080 piksela
  • 80,000:1 kontrast, vrijeme odziva 2,4 ms, svjetlina 500 cd/m2
  • TrueMotion 100 Hz / 24p Real Cinema
  • Intelligent Sensor, Expert Mode / ISF Ready
  • 4x HDMI
  • HD video reprodukcija
  • Podržane ekstenzije: mkv, .dat, .mpg, .mpeg, .ts, .trp, .tp, .vob, .mp4, , H.264, DivX3.11,  DivX4.12, DivX5.x, DivX6, Xvid1.00, Xvide1.01, Xvid1.02, Xvid1.03, Xvid 1.10-beta-1/beta-2,  Mpeg-1, Mpeg-2, Mpeg-4,  AVC

 

LG 32LH7000

 

Mali ,ali tehničar – LG obećaje fantastičnu sliku uz mogućnosti koje ne nudi nitko drugi, poput samostalne reprodukcije HD filmova. Je li LG napravio najbolji 32“ televizor na svijetu?

Donedavno, u svijetu konzumne elektronike točno se znalo gdje tko pripada. Pioneer, Panasonic i Sony proizvode premium televizore dok Samsung i LG nude mnogo za uložen novac, s povremenim bljeskovima prema visokoj klasi. Takav odnos snaga vrijedio je godinama, no LG je s uređajima za 2009. stvari postavio naglavačke. To se moglo naslutiti već tijekom testiranja 450H DVD playera, te posebice izvrsnog BD370 Blu-ray uređaja, koji još uvijek nema konkurenciju u prikazivanju FullHD MKV datoteka. BD370 je izvrstan uređaj kojeg premium tvrtke gledaju sa zavišću.
No, LG se nije zaustavio samo na DVD i Blu-ray playerima – njihovi novi televizori postavljaju standarde brojnim mogućnostima i opremom, a to vrijedi i za testirani 32LH7000.
Može sve – i još više od toga
Izvrstan kontrast od 80.000 : 1, samo 2.4 ms vrijeme odziva, FullHD rezolucija, 100 Hz, senzor svjetline, čak 4 HDMI konektora, DVB-T MPEG4 tuner  – sjajan popis mogućnosti gotovo da nadmašuje 32“ klasu i definitivno svrstava 32LH7000 u premium televizore. Impresivno samo po sebi, ali to nudi i konkurencija zvučnijeg imena, koja to, doduše, zna i dodatno naplatiti. LG ima još aduta u rukavu: Bluetooth, izuzetno opsežne mogućnosti podešavanja (TV je spreman za pravu ISF kalibraciju) te prije svega mogućnost reprodukcije HD DivX, XviD, svih vrsta MPEG-a i MKV datoteka preko USB sučelja koje ga čine jedinstvenim na svijetu.
LG je svima održao lekciju kako treba izgledati premium televizor – nakon što je to napravio sa svojim DVD i Blu-ray playerima. Kako su i druge tvrtke već predstavile televizore za 2009., vrlo je vjerojatno da HD reprodukciju neće ponuditi nitko drugi do sljedeće godine, a ako i hoće, to zasigurno neće biti u na 32“ televizoru. Zašto to toliko ističemo?
HD MKV reprodukcija
LG 32LH7000 štedi novac i prostor. Njega je sasvim nepotrebno spajati s PC ili prijenosnim računalom jer on sam može reproducirati gotovo sve postojeće video datoteke, ne morate kupovati niti zaseban MPEG-4 TV tuner (u tom formatu će biti emitirana nacionalna televizija u HD rezoluciji) ili čak Blu-ray uređaj. LG nije izbirljiv niti po pitanju medija: USB stick ili prijenosni disk u FAT, FAT32 ili NTFS formatu ne predstavljaju mu nikakav problem, pa će s njih čitati baš sve – osim WMV datoteka, koje su ionako izuzetno rijetke. A gledanje HD filmova preko USB sticka na samom televizoru nevjerojatan je užitak, koji je do prije samo par mjeseci spadao u znanstvenu fantastiku. Najljepše od svega: sve radi kako je i reklamirano, glatko i intuitivno. Od desetak HD datoteka koje smo isprobali, sve su radile besprijekorno, nudeći izvrsnu kvalitetu slike.
Kakv je u radu?
LG je ugodan za oči, i to od prvog trenutka kada ga ugledate. S crvenim prozirnim donjim obrubom kućišta može se reći da ima neke sličnosti s konkurentskim televizorima, no radi se o dizajnu koji je dovoljno samosvjestan i elegantan, a i srodstvo s nagrađivanom LG Scarlett porodicom je zamjetna. Dobar dojam ostavlja i nakon paljenja, kada uz instalirani čarobnjak možete podesiti uređaj prema vlastitom ukusu. LG pamti različite postavke po različitim ulazima, pa će jednom kada ga podesite prikazivati najbolju sliku u svim uvjetima. Tome pridonosi i senzor svjetline, koji ne radi napadno kao na prethodnim generacijama, gdje je znao previše zatamniti sliku. Sada je njegov rad suptilniji, i znatno bolji. A to štedi oči – u mraku zatamni sliku, dok će je po danu posvijetliti. Stoga će slika u svim uvjetima, a zahvaljujući i sjajnom kontrastu od 80.000 : 1, biti živa, dobro odmjerene svjetline, i kontrastna s izvrsnim prikazom crne boje. FullHD ekran daje dobru sliku i kod reprodukcije klasičnog TV programa, dok kod gledanja HD filmova upravo briljira. Boje je moguće savršeno podesiti, pa će i uvijek problematična ljudska lica biti vjerno prikazana. Možemo slobodno reći, da konkurencija ovdje ne nudi ništa više. I to bez obzira na cijenu, što je sjajno postignuće za LG: još prošle godine ova tvrdnja nije vrijedila.
Cijena od 5.999 kn je visoka u mjerilima 32“ televizora, no tko želi najbolje neka ne gleda dalje. Možete kupiti samo skuplji, ali ne i bolji 32“ LCD televizor.

6 najboljih smart platformi !

Tržište Smart TV uređaja se povećava iz dana u dan, a svaki od proizvođača za svoje Smart TV uređaje nudi i veći broj aplikacija koje nam omogućavaju interakciju sa drušvenim mrežama, pristup različitim video streaming servisima, media playerima za gledanje audio i video materijala i sl.
Smart TV više nije tako nov pojam u svijetu televizije i tehnologije, pa tako sada kada postoji veliki broj proizvođača Smart TV uređaja vrijeme je da kažemo koje su to 6 najboljih Smart TV platformi današnjice.

1. LG Smart TV

LG je dobio veliki broj poklonika zbog svog jednostavnog korisničkog interfejsa i dizajna koji kombinuje različite video izvore na jednostavan način na početnom ekranu.
Za mnoge korisnike LG Smart TV uređaja sigurno da LG korisnički interfejs nema nikakvih dodirnih tačaka sa aplikacijama koliko ima sa internetom. SmartShare softwer prikazuje bilo koji video, slike ili audio MP3 file koji je pohranjen na mreži na nekom od računara, NAS uređaja, USB memoriji ili HDD-u direktno na početnom screenu što možete vidjeti na slici iznad.
Upravo to je ono što čini interfejs LG Smart TV jednostavnim i dopadljivim od strane većine korisnika LG Smart TV uređaja. LG također svojim korisnicima nudi i Plex aplikaciju
Plex aplikacija čiji ljubitelji su napredniji i zahtjevniji korisnici nudi mnogo više, ali SmartShare aplikacija je sastavljena od pristojnog broja aplikacija plus dodata 3D World. 
Na Premium stranici se nalazi pristup mnogim premium servisima poput BBC iPlayera, Lovefilm, Netflix, Acetrax i YouTube, a također tu se nalaze i manje poznate aplikacije kao što su Absolute Radio, Red Bull TV, ITN, Autocar, Blinkbox, CineTrailer, Cartoon Network, HIT, Picassa, iConcerts, AccuWeather i Box Office 365. 
Glavni nedostatak svih ovih aplikacija poput Netflix, BBC iPlayer, Lovefilm i sl. jeste da su one dostupne samo za korisnike pojedinih zemalja gdje su ovi servisi dostupni kao npr. Velika Britanija, SAD i sl. Naravno ovaj problem se može prevazići korištenjem VPN accounta.
U SmartWolrd storeu za aplikacije korisnici mogu preuzeti i Skype aplikaciju, ali da bi bili u mogućnosti da je koriste moraju kupiti dodatni LG AN-VC400 kit sa kamerom i mikrofonom.

2. Samsung Smart Hub


Ogromna količina aplikacija je sigurno dobitna kombinacija i adut broj 1, iako Samsung Smart Hub izgleda sasvim uglađeno, pa sigurno možemo reći savršeno. Smart Hub ima iznimno veliku podršku za mnoge streaming servise poput najnovijih KnowHow, Curzon On Demand i onih poznatih kao što su Lovefilm, Netflix i PictureBox.
Smart Hub također ima podršku za BBC iPlayer, ali i za ITV Player aplikaciju pa je ova platforma iznimno dobro prihvaćena u Velikoj Britaniji. Također Smart Hub nudi pristup besplatnim aplikacijama poput YouTube, Dailymotion, Absolute Radio, TuneIn radio, Vimeo, HuffPostLive (Huffington Post) i FluxPlayer.
Samsung se također može pohvaliti nekim aplikacijama koje postoje samo na Samsung Smart TV uređajima a to su Spotify, ITV Player, Curzon, Digital Theatre, Yabazam 3D, S[edition], razne fitnes aplikacije i jednostavne igrice.
Iako Samsung Smart Hub Smart TV okruženje posjeduje neke od ekskluzivnih aplikacija na svojoj platformi, ono ipak ne zauzima prvo mjesto, a logično pitanje koje se postavlja zašto je to tako? Odgovor je jednostavan, a to je da se Samsung Smart Hub interfejs ne može prilagoditi po potrebi korisnika kao što je to slučaj sa LG Smart TV interfejsom.
Kod Samsung Smart Hub interfejsa ste prisiljeni koristiti ponuđeno fiksno rješenje koje se prožima kroz tri stavke i to Family Story, Fitness i Kids što se nalazi u samom centru.
Naravno neki od top modela iz Samsung ponude kao što su modeli iz  S8000 serije nude više izbora i mogućnosti poput ugrađene kamere i mikrofona, kontrola pokretom putem koje možete igrati i veoma popularnu Angry Bird igricu direktno na vašem televizoru.

3. Sony Entertainment Network

Sony ima dva tipa Smart TV uređaja, a to su Bravia TV uređaji sa SEN (Sony Entertainment Network) softwerom i Sony Google TV resiver i media player. Mnoge informacije ukazuju na to kako bi Sony uskoro mogao Google TV implementirati na neke od novih top modela Sony televizora.
Za razliku od mnogih Smart TV platformi, SEN radi na potpuno drugom principu tako što kombinuje Sony Music On Demand, Video On Demand i PlayMemories cloud bazirane tehnologije koje je razvio Sony.
Također na Sony Bravia TV uređajima su prisutne i standardne Smart TV aplikacije poput BBC iPlayer, BBC News i BBC Sport te mnoge druge aplikacije poput Netflix, Lovefilm, YouTube, Sky News, Sony Entertainment Television Newtork na kojem se prikazuju neke od starijih epizoda ove produkcijske kuće, Eurosport aplikacija, Sony 3D panel, Skype (potrebno kupiti dodatnu kameru sa mikrofonom za neke od modela bez kamere i mikrofona), Facebook i Twitter.
Iako od samog početka SEN nije bio baš najbolje prihvaćen od strane korisnika, Sony je već od 2011. godine uložio velike napore da popravi sliku o svojoj Smart TV platformi kod krajnjih korisnika i određeni pomaci u tom pravcu su primjetni.

4. Panasonic Viera Connect

Kada je riječ o Panasonic Smart TV platformi koja nosi naziv Viera Connect kada bi se računala jednostavnost u korištenju ovu platformu bi bilo teško pobijediti. Dovoljno je kada je televizor upaljen da pritisnete tipku za pozivanje Smart TV menija kako bi ste ispred sebe dobili Viera Connect interfejs. 
Ono što ističe ovu Smart TV platformu jeste postojanje Roku TV playera koji nije dostupan na drugim Smart TV platformama, a što je velika prednost za Panasonic s obzirom na popularnost Roku TV servisa u SAD-u. 
Viera Connect nudi pristup Skype, Netflix, Acetrax, YouTube, Picasa, Dailymotion, Vimeo, Viera 3D World, Fetch TV, BBC News, BBC Sport, Euronews, CNBC Real-Time, MLB.tv aplikacijama. Naravno na Panasonic Viera Connect platformi je dostupna i Eurosport Player aplikacija koja se plaća na mjesečnoj osnovi.
Viera Connect App store svojim korisnicima nudi mogućnost kupovine igara i dodatnih aplikacija koje se plaćaju, dok također putem prodavnice možete naručiti dodatne 3D naočale ili kameru sa mikrofonom kako bi ste bili u mogućnosti koristiti Skype ili druge aplikacije koje to zahtijevaju.

5. Toshiba Places


Toshiba Places je pokušaj Toshibe da omogući pristup osnovnim aplikacijama i društvenim mrežama unutar Social TV fenomena. Places je zamišljen tako da bude dostupan kompletnoj porodici, ali i da svima unutar porodice ponudi nešto zanimljivo. 
Ideja sama po sebi ne zvuči interesantno s obzirom da televiziju rijetko gledamo sami, pa stoga korištenje ličnih login podataka za Facebook i Twitter na televizoru koji koriste drugi ukućani nije baš najbolje rješenje iz Toshibe. 
Unutar Toshiba Places Smart TV platforme dostupan je i Video Place, Music Place, ali ono što zabrinjava je mali broj dostupnih aplikacija u svakoj od sekcija. Od TV aplikacija dostupan je samo BBC iPlayer kojeg nije moguće koristiti ukoliko živite izvan Velike Britanije ili ako ste snalažljivi pa koristitie VPN sa UK IP adresom onda ćete uživati u BBC iPlayeru.
Od Video aplikacija dostupne su Blinkbox, Acetrax, Cinetrailer.tv, Dailymotion, Viewster, YouTube i Womi. 
Social Place sadrži Facebook, Twitter i Flickr aplikacije.
Sve u svemu Toshiba Smart TV platforma je još uvijek u povoju, i sigurno da će sa vremenom biti u mogućnosti ponuditi više svojim korisnicima.

6. Philips Smart TV

Prva interesantna stvar kada je u pitanju Philips Smart TV platforma jeste prozor koji se nalazi u lijevom gornjem dijelu Smart TV interfejsa, u kojem se dok se nalazite u Smart TV dijelu prikazuje slika sa televizijskog kanala ili LiveTV usluge koju ste gledali prethodno. 
Također iznad se nalaze dugmići povezani sa društvenim mrežama koji vam nude brzi pristup ukoliko želite da osvježite svoj status na Facebooku ili da pošaljete novi tweet. 
Philips je kreirao fantastičan TV interfejs ali nažalost tu se sve dobro i završava, s obzirom da ova Smart TV platforma posjeduje jako mali broj dostupnih aplikacija jer se osim onih standardnih poput Twittera, Facebooka, YouTube, BBC iPlayer, Picasa, iConcerts aplikacija ne nalazi dodatni broj nekih drugih aplikacija.
Philips je početkom godine najavio dolazak većeg broja aplikacija na svoju Smart TV platformu, a među prvim aplikacijama koje se očekuju je Blinkbox koja omogućava streaming filmova direktno na TV.

Zaključak

Naravno korisnicima iz Bosne i Hercegovine i regije ne preostaje ništa drugo nego da pri kupovini nekog od Smart TV televizora prvo gledaju tehničke karakteristike i cijenu, a tek onda da se fokusiraju na to šta nude Smart TV platforme svakog od proizvođača, jer ako uzmemo u obzir da je veliki broj aplikacija poput Netflix, Lovefilm, BBC iPlayer, ITV Player dostupan u samo određenim zemljama svijeta poput Velike Britanije i zemalja Evropske unije broj aplikacija u tom slučaju ne igra neku važnu ulogu u donošenju konačne odluke. 
Geografska ograničenja u pogledu korištenja nekih od aplikacija se mogu izbjeći korištenjem nekog od VPN servisa, gdje faktički se vaš Smart TV pojavljuje kao i televizor nekog od korisnika iz Velike Britanije ili SAD-a, pa ćete na taj način imati mogućnosti pristupa većem broju servisa poput Netflixa ili Lovefilma.
Naravno ovakav način gledanja iziskuje dodatne troškove gdje se prije svega ubraja kupovina novog routera na kojem možete instalirati DD-wrt ili Open-wer firmware kako bi vaš router imao mogućnost spajanja na neki od VPN servisa, s obzirom da niti jedan od Smart TV televizora ne nudi samostalan način biranja ka nekom od VPN servera.
Na kraju vam možemo preporučiti da pročitate i naš tekst Nedolučni ste? Plazma ili LCD? koji vam može pomoći pri donošenju konačne odluke za kupovinu nekog od televizora.

PANASONIC TX-L42E5E Recenzija

DETALJNO
ITEM REVIEWED
Panasonic TX-L42E5E

SYNOPSIS
Prvi televizor koji ćemo testirati u 2012 godini je Panasonic TX-L42E5E. Radi se o entry level LCD modelu s LED pozadinskim osvjetljenjem uz 150Hz-no pozadinsko skeniranje (BLS), IPS LED tehnologijom, podrškom za MKV reprodukciju ali i novitetom u vidu potpune Quick time podrške. Televizore ćemo testirati s najboljom mogućom kalibracionom opremom koja se trenutno može kupiti. Radi se o setu SpectraCal hardware-skih i software-skih inovacija na polju kalibracije. Mi smo se odlučili za najbolje od najboljeg tako premijerno od ove godine koristimo; SpectraCal Discus (spectrofotometar), SpectraCal eeColor – (image procesor), SpectraCal Calman Pro – (software). Da li se Panasonic odmakao od svoje tvrde politike po pitanju dizajna i poboljšao kvalitetu slike na LCD modelima, pročitajte u nastavku.NAGRADE



                          Best Buy Entry 2D LCD segment
PLUSEVI

Panasonic je stigao konkurenciju kada su u pitanju mogućnosti reprodukcije različitih formata, prvenstveno mislimo na MKV (različite levele nivoe) uz podršku za titlove, te od ove godine tu su AVCHD 1080p/MOV podrška za snimke s različitih digitalnih kamera. Mogućnosti Viera aplikacija su nebrojene i jako je dobro vidjeti Facebook, Youtube uz Eurosport koji se izvode glatko na vašem televizoru. Dizajn je poboljšan i lijepo će se uklopiti uz vaš namještaj, mada vjerujemo da će konkurencija načiniti opet korak više kada ja dizajn u pitanju

MINUSI
Da vidi se i dalje pozadinsko curenje svjetlosti od Edge LED dioda ali svjetlost je u tolikoj mjeri ravnomjerno raspoređena da je ovo model koji je najmanje pokazao ovu anomaliju od svih do ovog momenta testiranih.


LG Predstavio Zakrivljeni UHD LCD TV Serije UC970

lg UC970 4

LG Predstavio Zakrivljeni UHD LCD TV Serije UC970


Prvi zakrivljeni LG-ev LED LCD TV Ultra HD rezolucije naziva se serija UC970, dolazi u dvije dijagonale, s webOS platformom te ostalim specijalitetima korejske tvrtke.
Slijedeći trend zakrivljenih LED LCD televizora koji je kreirao Samsung i koji se pokazao uspješnim (iako od zakrivljenih zaslona baš i nema velike praktične vrijednosti, posebice ako su manjih dijagonala…), LG je predstavio zakrivljenu seriju UC970 s IPS 4K panelima (UHD rezolucije). To im jamči bolji vidljivi kut od konkurencije, tu je i poznati Magic Remote daljinski upravljač, izvrsna webOS platforma, pasivna 3D tehnologija, 1000 UCI Hz i četverojezgreni procesor za gladak rad Smart TV platforme.  Očekivano, podržava i najnoviji HEVC video codec.
Na zvuk se posebno pazilo, pa zvučni podsustav potpisuje HiFi specijalist Harmann Kardon.
LG 55UC970V i LG 65UC970V su već dostupni na europskom tržištu, stoga vjerujemo da će uskoro stići i u naše trgovine, po još nepoznatim cijenama.
LG UC970 2

Vodič Za Kupnju FullHD Televizora – Zima 2014

Tražili ste, čitajte – uvjerljivo najčitaniji članak tijekom 2014. godine je pregled best buy, tj. najisplativijih televizora. Vrijeme je za svježe preporuke – koji televizori su najbolja kupnja za kraj 2014?
Što se promijenilo unazad godinu dana, osim modela televizora? Novosti ima više od očekivanja. Japanci – Sony i Panasonic, Sharp je druga priča – su ponovo bitan faktor u svakom popisu best buy televizora zahvaljujući izvrsnoj kvaliteti slike i, napokon, vrlo konkurentnim cijenama. Panasonic je još prošle godine osvježio Smart TV platformu, koja sad radi i izgleda vrlo dobro; Sony tu još ima posla…Korejski dvojac LG – Samsung diktira tempo, no više nisu tako neprikosnoveni na listama best buy televizora. Samsung je položio karte na upitno korisne, ali atraktivne zakrivljene televizore i – uspio, sudeći po prodajnim rezultatima. LG je predstavio webOS i napustio svoju staru Smart TV platformu. Isplatilo im se, jer webOS postavlja standarde. Još da ima više programa…
S tehničke strane, hvalimo optimizirane algoritme za lokalno zatamnjenje, koji slabiji kontrast IPS matrica (svi LG-evi televizori, većina Panasonica, dio Sony lineupa…) efikasno drže pod kontrolom. Dobre strane, široki vidljvi kut i dobro vrijeme odziva, raduju nas i dalje, pa IPS televizori više nisu inferiorni VA matricama.
Philips je predstavio Android televizore – recenzija serije 8000 će biti online za koji dan – koji djeluju vrlo obećavajuće, no cijene su još visoke, a kvaliteta slike ostavlja neke nedoumice. Čekamo Android platformu u srednjoj klasi, koja dolazi 2015. godine., te nadamo se – novim procesorima slike.
U pravilu, opet je najisplativija kupnja televizora srednje klase, koji nudi gotovo istu kvalitetu slike kao top modeli po upola nižim cijenama. Idete li agresivno nisko s cijenama dobit ćete entry level televizore koji su zakinuti za mnogo toga a nisu proporcionalno jeftiniji – dakle, najčešće se ne isplate…
Trgovci mame akcijama, produljenim jamstvom na pet godina, plaćanjem na 24 rate bez kamata i zaista dobrim cijenama. Zbog toga webshopovi polako gube atraktivnost pred uvjetima koje nudi Sancta DomenicaElipsoTechnomarket
Naravno, tu je i tradicionalna prednost trgovine – TV možete vidjeti, isprobati i odmah odnijeti kući, sve uz pomoć (više ili manje) kvalitetnog osoblja koje će vam olakšati kupnju..
Ok, dosta je teoretiziranje, pogledajmo koji su televizori best buy – najbolja kupnja za pojedine namjene. Odabrali smo po tri uređaja u svakoj kategoriji, te naveli njihove prednosti. Svi ovdje navedeni televizori su isplativi – nećete pogriješiti niti s jednim. No pobjednik može biti samo jedan :-)
Napomena:  cijene i tekst su nastali početkom prosinca 2014. godine 

Best buy 32″ televizori

32″ je postala dijagonala za drugi ili treći TV u kući, na koju se jednostavno ne isplati potrošiti previše. No to ne znači da ćete biti zakinuti za dobru kvalitetu slike i Smart TV mogućnosti, a kod nekih modela i za 3D – koji je zapravo prilično beskoristan (općenito) a posebice na ovoj dijagonali, no ne može škoditi. S druge strane, Smart TV ima itekakvog smisla, na bilo kojoj dijagonali…
Nominirani za titulu najboljeg i najisplativijeg malog ili pomoćnog televizora dijagonale 32″ su:
Samsung UE32H6400 T2, čija Smart TV platforma leti na četverojezgrenom procesoru, ima izvrsno skaliranje slike, interpolacijski procesor i aktivni 3D – dakle, kompletan paket za cijenu od cca 3.700 kn. Upravo je cijena najveća slabost Samsunga, jer toliko koštaju za broj veći televizori.
Samsung UE32H6400
Sony KDL-32W705B – nema 3D niti interpolacijski procesor – oboje u ovoj klasi nije presudno, iako bi smo rado vidjeli interpolaciju (zaglađivanje) pokreta – ali ima brz panel koji donosi sliku bez zamućenja u brzim scenama, izuzetno niski input lag (manje od 25 ms – raj za gamere, ne samo PS4 konzole), izvrsno skaliranje i općenitu kvalitetu slike. Uz to je i cijena prihvatljiva: cca 3.000 kn.
Sony 32W705B
LG32LB650V - Izvrsna nova Smart TV platforma – webOS, trenutno najbolje što postoji – atraktivan dizajn, ugodan pasivni 3D, interpolacijski procesor – lista opreme je potpuna. Cijena mu je 3.200 knLG LG32LB650V
Best buy 32″ TV -LG32LB650V - ima sve kao velika braća, po još uvijek prihvatljivoj cijeni.
nagrada LG 32LB650V

Best buy televizor za igrače

Igranje Playstationa bilo koje generacije na današnjim televizorima je pravi užitak, posebice jer su cijene 47″ – 48″ televizora danas vrlo prihvatljive. Za cca 4.500 – 5000 kn možete kupiti zvijer koja će briljirati u igrama, ali neće biti loša niti i u svakodnevnom gledanju televizije. Finalisti su:
Samsung UE48H6400 T2 – sposoban allrounder, izvrsno opremljen TV (dolazi s dvoje aktivnih 3D naočala), vrlo dobre kvalitete slike, s dobrom cijenom – Samsung H6400 u svim dijagonalama zagorčava život konkurenciji cijenom od 5.200 kn.
Samsung UE48H6400
Sony KDL-48W605 – nema 3D, Smart TV mu nije nešto posebno ali ima najniži input lag na tržištu, ponajbolje skaliranje i općenito izvrsnu kvalitetu slike, po cijeni od cca 4.700 kn
Sony 48W605
Panasonic TX-47AS650E – dobar, ali (pre)skup – to je vrijedilo gotovo cijelu godinu za Panasonic televizore, do prije mjesec dana. Cijena od 5000 kn je senzacionalna za japansku tvrtku. Panasonic  i dalje ima vrhunsko skaliranje i interpolacijski procesor (bolji od korejaca…), IPS panel i pasivni 3D. Smart TV mu je značajno poboljšan te danas izgleda i radi vrlo dobro.
Panasonic 47AS650E
Best buy televizor za gamere je Sony KDL-48W605 – zahvaljujući omjeru cijene i kvalitete slike, uz najniži input lag na tržištu što je za igranje od presudne važnosti.
nagradaSony KDL-48W605B copy

Best buy allrounder televizor srednje klase

Nominirani su Panasonic TX-47AS650ESamsung UE48H6400 T2LG 47LB670V. Prva dva smo ukratko ranije spomenuli, LG ulazi u konkurenciju zahvaljujući najboljoj Smart TV platformi, izvrsnim skaliranjem slike, ugodnom pasivnom 3D tehnologijom i poboljšanim IPS panelom čiji je nedostatak – kontrast – anuliran dobrim lokalnim zatamnjenjem. Cijena mu je 5.400 kn
Pobjednik je Panasonic TX-47AS650E, zahvaljujući izvrsnoj kvaliteti slike i cijeni. Tko bi rekao da će osvanuti dan kada je usporedivi Panasonic jeftiniji od (i dalje povoljnog) LG-a… Nije naodmet spomenuti da Panasonic 50AS650E dijagonale 50″ košta 6.000 kn, što je također super cijena, a i nešto slabiji brat 48AS640 s cijenom od cca 4.500 kn tjera suze na oči konkurenciji.
nagrada Panasonic TX-47AS650E copy

Najbolji televizor visoke klase

Ova kategorija pomalo gubi smisao, prvenstveno zbog jakog pada cijena UHD televizora. No i dalje su privlačni, pod uvjetom da ne prelaze 55″ dijagonale – tu FullHD rezolucija postaje neprikladna za skupe uređaje. Dakle, već na 55″ se fino vidi razlika FHD – UHD, a cijena je ponekad i viša kod FullHD televizora s točno četiri puta nižom rezolucijom. Ovdje su i četiri pretendenta na titulu, jer jedan ima OLED tehnologiju. Bilo kako bilo, konkurenti su:
Samsung UE55H8000 – ne možete ga zaobići, prvi zakrivljeni televizor krade poglede. Iako je prednost zakrivljenosti upitna, prodaja mu je izvrsna. Dobra kvaliteta slike, vrlo dobro procesiranje i oprema – Samsung možda nije najbolji u svim područjima, ali nigdje niti ne podbacuje. Zapravo, najslabija točka mu je Smart TV platforma koju smo do jučer hvalili. Nije postala loša preko noći, ali tu je konkurencija otišla dalje.
Samsung UE55H8000
Sony KDL-55W955B – IPS panel širokog vidljivog kuta nešto je nižeg kontrasta, no to je u praksi teško vidljivo zahvaljujući vrlo dobrom lokalnom zatamnjenju. Interpolacija i skaliranje slike su tradicionalno vrhunski, zvuku je pridana posebna pažnja a dopada nam se i pasivni 3D. Cijena mu je 11.000 kn
Sony 55W955B
LG55EA980V – jedini OLED televizor na tržištu ima uvjerljivo najbolju kvalitetu slike, ali i najvišu cijenu. Za koji mjesec dolazi 930 model, s boljom cijenom i webOS platformom (980V ima stariji Smart TV od LG-a). Do tada, ovo je s lakoćom najbolji FullHD televizor, ikada.
LG LG55EA980V
LG 55LB870V – izvrsno skaliranje, izvrstan zvuk (ugrađen mu je soundbar u postolje) i napokon izvrstan kontrast – iako ima IPS panel – te naravno, webOS kojeg ovdje vrti četverojezgreni procesor (u slabijim modelima je dvojezgreni) čine LG-ev top model FullHD televizora prikrivenim favoritom.
LG 55LB870V
Najbolji FullHD televizor visoke klase: LG55EA980V. Definitivno preskup za FullHD televizor – cca 22.000 kn! – no kvaliteta slike OLED panela je briljantna. LG 55EA980V je klasu iznad ostalih.
nagrada LG 55EA980V copya

Gorilla Glass 4 Čvršći Nego Ikada

GorillaGlass 4jpg

Gorilla Glass 4 Čvršći Nego Ikada


Corning je započeo isporuku nove generacije popularne staklene zaštite za telefone, Gorilla Glass, koji je dogurao do četvrte generacije. Glavna razlika: bitno je otporniji na lomove.
To bi mogla biti prava stvar, jer stakla telefona se već jedno vrijeme ne grebu tako lako, ali zato pucaju bez problema. Rijetki od nas nisu nikada slomili sve veća i time krhkija stakla na smartphoneima, stoga raduje podatak da je novo aluminijsko – silikatno staklo otprilike dvostruko čvršće na lomove od prethodnika, Gorilla Glassa 3. Nakon brojnih testova pada telefona s metra visine, došli su do podatka da je u 80% slučajeva staklo ostalo neoštećeno. Starija generacija stakla se slomila u svim testovima…
Nije loše, no prilično smo sigurni da će se Murphy znatno rastegnuti onih 20 %…
Corning proizvodi Gorilla Glass brandirana zaštitna stakla za telefone i tablete od 2007., danas su broj jedan u toj industriji a ukupno su (više ili manje uspješno)  štitili preko tri milijarde (!) uređaja.

5 Godina Sigurnosti Za LG WebOS Televizore

5-godina-sigurnosti 2

5 Godina Sigurnosti Za LG WebOS Televizore


Kupite li LG televizor do kraja godine, s dijagonalom od 47″ ili više, webOS ili UHD model, dobit ćete dodatnih tri godine jamstva uz standardne dvije.
Unutar programa “5 godina sigurnosti” kupci dolje navedenih LG televizora s webOS SMART+ platformom ili nekog od modela LG ULTRA HD televizora iz 2014. godine dobit će ukupno pet godina jamstva.
Ova akcija vrijedi za sve LG webOS SMART+ i LG ULTRA HD televizore iz 2014. godine od 47 inča i veće, a iz distribucije LG Electronics Magyar Kft. kupljene u razdoblju od 1.11.2014. do 31.12.2014. u Hrvatskoj kod LG partnera koji sudjeluju u promociji.
Program “5 godina sigurnosti” se nastavlja na uobičajeno jamstvo od 2 godine (2+3). Unutar razdoblja od “5 godina sigurnosti” osigurani su besplatni popravci i dijelovi u slučaju kvara.
Kako biste ostvarili sva promotivna prava, molimo vas sačuvajte račun, jamstveni list te isprintani certifikat 5 godina sigurnosti koji možete pronaći na LG Hrvatska stranicama.
5-godina-sigurnosti
Modeli za koje LG daje produljeno jamstvo  su:
47LB630V, 47LB650V, 47LB670V, 47LB671V, 47LB679V, 47LB700V, 47LB730V, 47LB731V, 49LB870V, 50LB650V, 50LB670V, 50LB671V, 55LB650V, 55LB670V, 55LB671V, 55LB679V, 55LB700V, 55LB730V, 55LB731V, 55LB870V, 60LB650V, 60LB870V, 65LB730V, 70LB650V, 40UB800V, 42UB820V, 49UB820V, 49UB850V, 55UB820V, 55UB850V, 55UB950V, 55UB970V, 65UB950V, 65UB970V, 65UB980V, 79UB980V, 84UB980V

Tehnologija Televizora

IPSalphapanel

Tehnologija Televizora – Plazma Ili LCD?


Ovo je svojevrstan vodič u svijet TV tehnologija te ujedno i vodič za kupnju televizora, u kojem nećemo previše ulaziti u detalje i principe rada nego ćemo se koncentrirati na prednosti pojedinih tehnologija za krajnjeg korisnika.
Tehnološki razvoj televizora unazad nekoliko godina je brži nego ikada; svake godine svjedočimo barem jednom novom pojmu, koji je – ako je vjerovati marketingašima – neophodan čak i za gledanje dnevnika.
Ovo je svojevrstan vodič u svijet TV tehnologija te ujedno i vodič za kupnju televizora, u kojem nećemo previše ulaziti u detalje i principe rada nego ćemo se koncentrirati na prednosti pojedinih tehnologija za krajnjeg korisnika.
Ili, još jednostavnije: što od toga svega zaista vrijedi, a što je nepotrebno bacanje novca. Što kupiti? Plazmu ili LCD TV

Plazma, LED ili LCD TV?

Zahvaljujući razvoju LCD televizora danas razlike više nisu očite još s ulaza u trgovinu, te obje tehnologije nude dobru kvalitetu slike. Ipak, razlike i danas postoje.
Da ponovimo: LED televizori ne postoje – to su „obični“ LCD uređaji s neobičnim osvjetljenjem ekrana. Umjesto fluorescentnih CCFL lampi, koriste LED diode. No, to ne znači da nisu zanimljivi, naprotiv. Troše manje struje, omogućavaju širi spektar boja (RGB LED osvjetljenje), i bitno bolji kontrast – no to već ovisi o tipu implementacije.
Razlikujemo jeftiniji EDGE LED (LED diode smještene po rubovima televizora), te „pravi“ Direct LED, gdje su diode smještene iza LCD matrice. EDGE LED televizori su prije svega super tanki: Sony i Samsung rade uređaje debljine od 9.9 mm naviše, što je tanje od većina slika s okvirom (!).
No, osim manje potrošnje struje u odnosu na klasične LCD televizore – cca 40%, tu njihove prednosti u odnosu na CCFL uređaje prestaju. Štoviše: EDGE LED televizori imaju problema s homogenošću slike, tj. svjetlosnim mrljama koje iritiraju.
Plazma televizori imaju specifične nedostatke. Plazmu možete zapržiti; ostane li vam Playstation upaljen preko vikenda, trajno ćete je oštetiti. No to je rijetkost, u normalnoj upotrebi više smeta retencija slike, tj. kratkotrajno zadržavanje statičnih kadrova. Recimo, kada odgledate film s logom programa i prebacite na drugi program, logo će još jedno vrijeme biti (slabo) vidljiv.
Panasonicove plazme su najotpornije na zapržavanje slike i retenciju. Samsung i LG plazme su prilično podložne retenciji, što može živcirati.
Plazma ima tamniju sliku, posebice u svijetlim kadrovima: velika bijela površina na plazmi uvijek izgleda sivo.
Vidljivi kut: prednost plazma
Plazma televizori imaju savršen vidljivi kut, dok LCD televizori blijede gledate li ih iskosa. Vrijednosti koje proizvođači deklariraju su smiješne – zaboravite ih. Konkretno, gleda li cijela obitelj plazma televizor s kauča, svi će vidjeti jednako kvalitetnu sliku.
Kod LCD i LED LCD televizora, najbolju sliku će vidjeti osoba točno ispred televizora. Jedno mjesto pored njega je također OK, dva sjedeća mjesta dalje već su problematična. Osobe na rubu kauča, koje gledaju pod kutom većim od tridesetak stupnjeva na televizor, vidjet će sivu crnu boju te općenito znatno bljeđu sliku.
Vrijeme odziva – prednost plazma
Vrijeme odziva pokazuje nam koliko je dobar televizor kod prikaza pokretnih scena. LCD tehnologija je i danas slabija po tom pitanju, no to je vidljivo samo u najjeftinijoj klasi uređaja, koji nemaju 100 Hz procesore. Od srednje klase naviše razlike su minimalne, i tek rijetki će zamijetiti da je LCD nešto tromiji. Plaze sa 600 Hz subfield drive su najbrži televizori na tržištu.
Potrošnja struje – prednost LCD
Nakon podešavanja ekrana, LED LCD i klasični LCD televizori dijagonale 42“ troše od 50 do 100 W, dok plazme iste veličine troše od 150 do 200W (stariji paneli). Osim toga, sve plazme manje ili više tiho zuje kad je slika svijetla, zbog principa rada.
Potrošnja plazmi ovisi o prikazu: svijetliji filmovi gutaju više struje od tamnijih, kojima se radnja događa po noći. Ipak, usprkos poboljšanoj štedljivosti (do prije 2 godine plazme su trošile i do 500 W) razlika u potrošnji u odnosu na LCD je velika.
Za usporedbu, klasični 72 cm TV zadnje generacije troši oko 150 W struje.
Kontrast, boje, prikaz crne
Prikaz boja ovisi od televizora do televizora bitno više nego o tehnologiji. Velika je prednost ima li televizor THX certifikat za kvaliTetu slike: to znači da su mu boje i kontrast optimalno tvornički podešeni.
Donedavno su plazme imale bolju crnu, no danas su tehnologije izjednačene. Jeftinije plazme imaju jako lošu (blijedu) sliku gledate li ih po danu uz mnogo svjetla. U tom slučaju LCD je bolji izbor zbog veće svjetline slike, no neki modeli i danas imaju loš prikaz crne po noći. Možemo sumirati po klasama:
  • Jeftini televizori – plazma pobjeđuje po noći, po danu je LCD bitno bolji izbor.
  • Srednja klasa – LCD je i dalje bolji po danu, po noći blaga prednost plazmama.
  • Visoka klasa – LCD je i dalje bolji po danu, po noći su čak i bolji Direct LED televizori.
Panasonicove plazme su dobar primjer: do serije G su slabi po danu, G je solidan, a serija V i VT su najbolje plazme na tržištu, i po danu i po noći, te su se jedine približile LCD televizorima.
Direct LED televizori mogu prikazati savršenu crnu, ali uz ponekad vidljive artefakte u obliku halo efekta (svjetlija crna oko tamnih rubova kadra).
Što je bitno, neovisno o tehnologiji?
Procesiranje slike – skaliranje, 100 Hz, 200 Hz…
Neovisno o tehnologiji, možemo ustvrditi da danas Samsung, Sony i Panasonic imaju najbolje procesore slike, slijedi LG, Philips, Sharp, Toshiba, Sharp.
LG je ove godine napravio izvrstan posao; stariji modeli su imali vidljivo lošije procesore slike.
Dobar procesor slike prepoznat ćete po čistoj slici bez smetnji, te prije svega oštrini prikaza klasičnog TV programa. Gledate li Blu-ray filmove svi TV-i izgledaju dobro, s malim razlikama.
Ono što najviše zbunjuje korisnike su oznake 100 Hz, 200 Hz, 400 Hz (LCD TV) te100 Hz i 600 Hz na plazmama.
  • 100, 200 i 400 Hz LCD – ovisi o implementaciji proizvođača, no u suštini radi se procesoru slike koju izračunava i ubacuje jedan ili dva kadra u originalni zapis. Na taj način sve kretnje i kadrovi postaju iznimno glatki, a brzina odziva se udvostručuje. LCD bez 100 Hz procesora vidljivo mrlja sliku u brzim kadrovima, koji su uz to i trzavi.
  • 100 Hz plazma – nema veze sa 100 Hz procesorima iz LCD-a, radi se o brzini osvježavanja kao kod CRT televizora, što služi samo tome da smanji titranje slike. 100 Hz plazma i dalje ima trzavu sliku, ako nema procesor za zaglađivanje (Panasonic – IFC; Sony – MotionFlow itd)
  • 600 Hz subfield drive plazma – marketinška brojka, nebitna za gledatelja. Govori o brzini rada plazminih podpiksela. Starije plazme su imale 480 Hz i to nitko nije reklamirao… Ipak, to je koristan podatak jer označava plazma televizor novije generacije, koji ima bolju sliku, savršenu brzinu odziva i troši oko trećinu manje struje od prethodne generacije.
Općenito, Sony i Panasonic imaju najbolje procesore za zaglađivanje slike.
Korisna oprema – Internet, media player, WiFi
Srednja i viša klasa televizora dobro je opremljena; možete se spojiti na Internet WiFi ili klasičnom mrežom, gledati YouTube filmove, streamati video s računala putem mreže, surfati na “pravim” web stranicama te gledati HD DivX i MKV filmove s našim titlovima preko USB sticka direktno na televizoru (doduše, ne na svim modelima…)
Obratite pažnju na specifikacije; kod većine treba doplatiti za WiFi USB stick (srećom košta oko 250 kn…), a slabiji modeli ne mogu vrtjeti HD DivX i MKV filmove.
Najnoviji feature: Samsung u Smart TV seriji (D5500, D600o, D7000, D8000 i D9000) nudi i Samsung Apps, mogućnost downloada programa kao na smartphone uređajima. LG nudi sličnu uslugu, no još nije u funkciji.
Sjajna stvar: danas čak i najjeftiniji televizori dolaze s dobrim HD media plyerom (LG, Samsung…)
2D HDTV, 3D Ready ili 3D TV
Svi današnji high end uređaji su 3D Ready (dolaze bez naočala) ili 3D televizori (dolaze s naočalama). Svi nude neku vrstu konverzije klasičnog 2D programa u 3D, ali niti jedan ne daje izvrsne rezultate.
Gledate li 3D Blu-ray filmove efekt je dobar, ali samo rijetki korisnici izdrže dulje od 10 minuta gledanja 3D filmova na aktivnoj tehnologiji. Upravo zbog tih probvloema, LG je razvio pasivnu 3D FPR tehnologiju (naziva je Cinema 3D) koja nudi 3D doživljaj bez titranja i po nižoj cijeni.
Trenutno je 3D FPR najbolje rješenje za gledanje 3D filmova. Pročitajte test LG 47LW650S, koji pored Cinema 3D tehnologija ima još zanimljivih aduta u rukavu.